Badania tarczycy – kompendium

Badania tarczycy – kompendium
Jakie objawy towarzyszom nadczynności, a jakie niedoczynności tarczycy? Jakie badania należy przeprowadzić w celu zdiagnozowania choroby? W jakich sytuacjach należy wykonać USG, a w jakich biopsję cienkoigłową?
Badania tarczycy – kompendium

Objawy chorej tarczycy

Chudniesz, a może tyjesz? Czujesz się ospały i zmęczony, czy wręcz przeciwnie pełen energii i niespokojny? Sprawdź, które objawy powinny cię zaniepokoić.

Przeczytaj: Jakich objawów choroby tarczycy nie wolno lekceważyć? i Po czym poznać chorą tarczycę?

Wole

Szyja osoby chorej na tarczycę może być niesymetryczna i mogą być na niej widoczne guzki. Lekarz bada tarczycę dotykiem. Co można wykryć za pomocą takiego badania?

Przeczytaj: Czy chorą tarczycę można wyczuć dotykiem?

TSH

Podstawowym badaniem hormonalnym w chorobach tarczycy jest ocena poziomu TSH. Jaka jest norma TSH? Co wpływa na poziom tego hormonu? O czym świadczy wysoki poziom TSH, a o czym niski?

Dowiedz się: Jaka jest norma TSH?

fT₃ i fT₄

Te dziwne oznaczenia to hormony tarczycy trójjodotyronina i tyroksyna. O czym świadczą nieprawidłowe poziomy tych hormonów?

Przeczytaj: Nieprawidłowe stężenie hormonów tarczycy – jak odczytać wynik?

USG – czy jest konieczne?

Lekarz zaleci ci wykonanie USG, gdy przy badaniu dotykiem stwierdzi istnienie nieprawidłowości, lub gdy odczuwasz dolegliwości związane z powiększeniem tarczycy. Co obrazuje USG? Czy jest to badanie wiarygodne?

Przeczytaj: USG tarczycy – jakich informacji dostarcza to badanie?

Biopsja cienkoigłowa

Biopsja to badanie polegające na pobraniu materiału zawierającego komórki tarczycy do badania mikroskopowego. Czemu służy to badanie? Czy jest bolesne? Jak się do niego przygotować?

Dowiedz się: Biopsja cienkoigłowa tarczycy – kiedy wykonać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA