Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Guzek tarczycy – czy to może być rak?

Zobacz artykuły na temat:rakchorobatarczycanowotwórhormonyguzguzek
Wykrycie guzka tarczycy nie jest jednoznaczne z rozpoznaniem nowotworu. Jakie badania należy wykonać, aby wykluczyć raka? Jakie cechy przemawiają za złośliwym charakterem guzka tarczycy?

Guzki tarczycy – czy to może być rak?

Wykrycie guzka tarczycy nie jest jednoznaczne z rozpoznaniem nowotworu. Jakie badania należy wykonać, aby wykluczyć raka? Jakie cechy przemawiają za złośliwym charakterem guzka tarczycy?

Jak diagnozuje się guzki tarczycy?

Jeśli wyczujemy na szyi w okolicy tarczycy niepokojącą nas zmianę, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Jeśli lekarz potwierdzi, że jest to guzek tarczycy, kolejnym etapem diagnostycznym jest wykonanie badania USG. W następnej kolejności wykonuje się biopsję tarczycy oraz oznaczenia hormonów (TSH, hormony tarczycy).

Biopsja konieczna będzie także wtedy, gdy w USG tarczycy (wykonywanym np. w trakcie diagnostyki zaburzeń hormonalnych) lekarz stwierdzi obecność guzków o średnicy powyżej jednego centymetra (których nie wyczuł wcześniej dotykiem). Jeśli natomiast w USG uwidocznione zostaną mniejsze zmiany, które nie budzą zastrzeżeń badającego lekarza, nie ma potrzeby prowadzenia dalszej diagnostyki ani podejmowania leczenia.

Polecamy: Czy guzki koloidowe tarczycy są groźne?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Czym są markery nowotworowe? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 23
dodano: 12:44 2015-10-27 przez: ~Magda 31 (94.40.*.*)
Dzień dobry , czy mogę poprosić o komentarz. Byłam u specjalisty, ostatnio bardzo żle sie czułam, miałam słabe wyniki krwi, strasznie wypadały mi włosy i żle wyszło ekg. Poszłam do lekarza endokrynologa, który stwierdził- Gruczoł tarczycowy o całkowitej objetości ok 23 ml, w tym płat prawy ok 13 ml . Echostruktura płata prawego jednorodna,normoechogenna. W płacie lewym widoczna zmiana ogniskowa, płynowo-lita śr. 8 mm
dodano: 14:33 2015-08-13 przez: Rex Medica (77.65.*.*)
Chcąc uzyskać dokładniejsze informacje o badanych zmianach w tarczycy, niż te, które mamy po badaniu USG, powinno wykonać się badanie rezonansem magnetycznym, np. w naszym Centrum Rex Medica w Warszawie. Wysoka rozdzielczość zdjęcia z tego urządzenia, daje lekarzowi możliwość lepszej oceny powstałej zmiany. http://www.rexmedica.pl/
dodano: 12:15 2015-08-12 przez: ~Liyah86 (94.254.*.*)
Wykrycie guza tarczycy jest jednoznaczne z wykryciem nowotworu, każdy guz jest nowotworem. Nie każdy nowotwór jest rakiem (nowotworem złośliwym)
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter