Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Jak niebezpieczna może być nadczynność tarczycy?

Zobacz artykuły na temat:szyjachorobynadczynnośćtarczycahormony
Nadczynność tarczycy ma różne oblicza. Może być nieodczuwalna dla chorego i może prowadzić do stanu zagrożenia życia. Jakie objawy nadczynności tarczycy mogą świadczyć o niebezpieczeństwie?

Przełom tarczycowy

Najgroźniejszym powikłaniem nieleczonej nadczynności tarczycy jest przełom tarczycowy. U podłoża patologii tego zespołu leży nagły wzrost stężenia hormonów tarczycy oraz ich współdziałanie z innymi hormonami stresu. Jest to skrajna postać nadczynności z zaburzeniami świadomości, niewydolnością serca i podwyższoną temperaturą ciała. Przełom rozwija się najczęściej w trakcie zakażenia lub innej ostrej choroby np. po zawale serca, udar mózgu. Może też być wywołany przez zabieg chirurgiczny lub poród.

W okresie poprzedzającym wystąpienie przełomu niekiedy obserwuje się bezsenność, spadek wagi, nasilone drżenie mięśni, gorączkę, nudności, wymioty. Przełom tarczycowy stanowi zagrożenie dla życia chorego i wymaga szybkiego leczenia, często na oddziale intensywnej terapii. Terapia jest wielokierunkowa i ma ona na celu eliminację choroby, która wywołała przełom (np. zakażenia), zahamowanie wydzielania hormonów przez tarczycę oraz zwalczanie objawów.

Charakterystyczne objawy to gorączka, nasilone pocenie prowadzące do odwodnienia, przyspieszenie czynności serca i spadek ciśnienia tętniczego. Chory może być pobudzony lub przeciwnie ospały, apatyczny. W skrajnych przypadkach mogą wystąpić drgawki lub śpiączka.

Czytaj też: Po czym poznać chorą tarczycę?

Choroby serca

Nieleczona nadczynność tarczycy może nasilać różne choroby układu sercowo-naczyniowego. Chorzy na chorobą wieńcową mogą odczuwać bóle za mostkiem częściej, przy mniejszych wysiłkach. Bóle mogą też przybrać na sile. Osoby z niewydolnością serca z reguły gorzej tolerują wysiłek, łatwiej się męczą, są osłabieni. Częściej i przy mniejszej aktywności pojawia się duszność. Obrzęki kostek i podudzi są bardziej nasilone. Może też pojawić się ból w nadbrzuszu, nudności i wymioty.

Nadmiar hormonów tarczycy przyspiesza czynność serca. Może też spowodować nierówną pracę serca czyli zaburzenia rytmu (arytmię). Migotanie przedsionków występuje u co dziesiątego chorego z nadczynnością tarczycy. Zaburzenia rytmu objawiają się uczuciem szybkiego, silnego lub nierównego bicia serca. Chory może odczuwać kołatanie serca, ucisk, szarpanie w klatce piersiowej.

Arytmia może też powodować osłabienie, omdlenie, duszność czy ból za mostkiem. Choroby serca z nasilonymi objawami, wywołane lub nasilone przez nadczynność tarczycy, mogą zagrażać życiu chorego i wymagać natychmiastowego leczenia. Konieczne jest zarówno leczenie choroby tarczycy jak i eliminacja objawów ze strony układu krążenia.

Osteopenia i osteoporoza

Nasze kości poddawane są nieustannym procesom budowy i rozkładu. W stanie zdrowia, u osoby dorosłej te przeciwstawne procesy pozostają w równowadze. U osoby z nadmiarem hormonów tarczycy mamy do czynienia z nasilonym rozkładem kości i jego przewagą nad procesami budowy. Nieleczona, długotrwała nadczynność tarczycy prowadzi do zmniejszania masy kostnej czyli osteopenii i osteoporozy. Choroba ta długo może nie wywoływać żadnych objawów. Ostatecznie jednak chorzy doświadczają bólów kostnych, nierzadko bardzo dotkliwych. Ponadto zmniejszenie masy kości wiąże się z ich większą podatnością na złamania. Niewielki uraz, czy upadek może skutkować złamaniem kości.

Polecamy: Kiedy zrobić USG tarczycy?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jakie są objawy białaczki?

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 19
dodano: 19:53 2016-05-10 przez: ~kate (46.238.*.*)
Mam podobne wyniki, pojutrze idę do rodzinnej,ale już wiem, że muszę szukać dobrego endokrynologa.
dodano: 22:08 2016-04-02 przez: ~gość (89.242.*.*)
Mój wynik FT4 57,2 FT3 42,0 tSH 0,009 czuję się bardzo zle .
dodano: 14:27 2016-01-24 przez: ~joanna (83.26.*.*)
czy ktos sie wypowie na moj temat prosze doradzcie
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter