Jak niebezpieczna może być nadczynność tarczycy?

Badanie USG tarczycy fot. Adobe Stock
Nadczynność tarczycy ma różne oblicza. Może być nieodczuwalna dla chorego i może prowadzić do stanu zagrożenia życia. Jakie objawy nadczynności tarczycy mogą świadczyć o niebezpieczeństwie?
/ 25.02.2019 13:12
Badanie USG tarczycy fot. Adobe Stock

Przełom tarczycowy

Najgroźniejszym powikłaniem nieleczonej nadczynności tarczycy jest przełom tarczycowy. U podłoża patologii tego zespołu leży nagły wzrost stężenia hormonów tarczycy oraz ich współdziałanie z innymi hormonami stresu. Jest to skrajna postać nadczynności z zaburzeniami świadomości, niewydolnością serca i podwyższoną temperaturą ciała. Przełom rozwija się najczęściej w trakcie zakażenia lub innej ostrej choroby, np. po zawale serca czy udarze mózgu. Może też być wywołany przez zabieg chirurgiczny lub poród.

W okresie poprzedzającym wystąpienie przełomu obserwuje się:

  • bezsenność,
  • spadek wagi,
  • nasilone drżenie mięśni,
  • gorączkę,
  • nudności,
  • wymioty.

Przełom tarczycowy stanowi zagrożenie dla życia chorego i wymaga szybkiego leczenia, często na oddziale intensywnej terapii. Terapia jest wielokierunkowa i ma na celu eliminację choroby, która wywołała przełom (np. zakażenia), zahamowanie wydzielania hormonów przez tarczycę oraz zwalczanie objawów.

Charakterystyczne objawy przełomu tarczycowego to:

  • gorączka,
  • nasilone pocenie prowadzące do odwodnienia,
  • przyspieszenie czynności serca,
  • spadek ciśnienia tętniczego,
  • pobudzenie lub przeciwnie - ospałość, apatia,
  • w skrajnych przypadkach - drgawki lub śpiączka.

Choroby serca

Nieleczona nadczynność tarczycy może nasilać różne choroby układu sercowo-naczyniowego. Chorzy na chorobą wieńcową mogą odczuwać przybierające na sile bóle za mostkiem. Osoby z niewydolnością serca i nadczynnością tarczycy z reguły gorzej tolerują wysiłek, łatwiej się męczą, są osłabieni. Częściej i przy mniejszej aktywności pojawia się duszność. Obrzęki kostek i podudzi są bardziej nasilone. Może też pojawić się ból w nadbrzuszu, nudności i wymioty.

Nadmiar hormonów tarczycy przyspiesza czynność serca. Może też spowodować jego nierówną pracę, czyli zaburzenia rytmu (arytmię). Migotanie przedsionków występuje u co 10. chorego z nadczynnością tarczycy. Zaburzenia rytmu objawiają się uczuciem szybkiego, silnego lub nierównego bicia serca. Chory może odczuwać kołatanie serca, ucisk, szarpanie w klatce piersiowej. Arytmia może też powodować osłabienie, omdlenie, duszność czy ból za mostkiem.

Choroby serca z nasilonymi objawami, wywołane lub nasilone przez nadczynność tarczycy, mogą zagrażać życiu chorego i wymagać natychmiastowego leczenia. Konieczne jest zarówno leczenie choroby tarczycy, jak i eliminacja objawów ze strony układu krążenia.

Osteopenia i osteoporoza

Kości poddawane są nieustannym procesom budowy i rozkładu. W stanie zdrowia, u osoby dorosłej, te przeciwstawne procesy pozostają w równowadze. U osoby z nadmiarem hormonów tarczycy mamy do czynienia z nasilonym rozkładem kości i jego przewagą nad procesami budowy.

Nieleczona, długotrwała nadczynność tarczycy prowadzi do zmniejszania masy kostnej, czyli osteopenii i osteoporozy. Choroba ta długo może nie wywoływać żadnych objawów. Ostatecznie chorzy doświadczają silnych bólów kostnych. Zmniejszenie masy kości wiąże się też z ich większą podatnością na złamania. Niewielki uraz czy upadek może skutkować złamaniem kości.

Zobacz także:Kiedy zrobić USG tarczycy?Po czym poznać chorą tarczycę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA