Zalogowany jako: .   Wyloguj się
  Strona 2 z 2

Jaka jest norma TSH?

Zobacz artykuły na temat:nadczynnośćchorobatarczycaniedoczynnośćtshhormonydiagnostyka
Ocena stężenia TSH (hormonu tyreotropowego) jest podstawowym badaniem hormonalnym w chorobach tarczycy. Jaka jest norma TSH i od czego zależy? Co mówi podwyższone, a co obniżone stężenie TSH w surowicy? Czy samo badanie TSH wystarcza do oceny funkcji tarczycy?

Za wysokie TSH – co jest powodem?

Najczęstszą przyczyną podwyższonego TSH jest niedoczynność tarczycy. Wówczas niedobór hormonów tarczycy jest sygnałem do zwiększenia wydzielania TSH.

Rzadko występującymi chorobami przebiegającymi ze wzrostem TSH są gruczolaki przysadki wydzielające TSH oraz inne nowotwory mające zdolność do wytwarzania TSH, jak zaśniad groniasty i kosmówczak. Przemijający wzrost TSH występuje także w okresie zdrowienia po ciężkich chorobach. 

Fizjologicznie wysokie TSH występuje tuż po urodzeniu, po czym obniża się stopniowo do trzeciej doby życia. W 4-5 dniu osiąga normę odpowiednią do wieku i wówczas wykonuje się u wszystkich noworodków test przesiewowy w kierunku wrodzonej niedoczynności tarczycy.

Czy wynik TSH wystarczy?

Wybiórcze oznaczenie TSH jest wystarczające jako pojedynczy test tylko wówczas, gdy wynik jest prawidłowy, a pacjent nie ma objawów klinicznych dysfunkcji gruczołu tarczowego. Można się nim również posługiwać w ocenie skuteczności leczenia niedoczynności tarczycy. W pozostałych przypadkach należy poszerzyć diagnostykę o oznaczenie stężenia hormonów tarczycy w surowicy.

Polecamy: Tarczyca wpływa na płodność

Więcej o TSH dowiesz się z naszego forum medycznego.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Czym są markery nowotworowe? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 385
dodano: 20:36 2016-05-13 przez: ~Wiola (188.33.*.*)
Witam jestem po zabiegu tarczycy i moje Tsh wynosi 10,28 martwie się!
dodano: 20:32 2016-05-13 przez: ~gość (188.33.*.*)
witam ja TSH(s) mam 10,28
dodano: 19:22 2016-05-13 przez: ~gość (37.47.*.*)
TSH(ICD-9:L69) wynik 29,290 co to znaczy?
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter