Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Kiedy zrobić USG tarczycy?

Zobacz artykuły na temat:raktarczycausgnowotwórguzguzek
Dlaczego badanie USG tarczycy jest takie ważne? Kiedy wykonać USG tarczycy? Czego można się dowiedzieć o chorobie tarczycy z badania USG?

USG tarczycy - w jakim celu?

USG jest zwykle pierwszym badaniem obrazowym tarczycy. Gruczoł leży powierzchownie, co umożliwia łatwy dostęp sondą. Badanie pozwala na określenie rozmiarów, kształtu, położenia i struktury tarczycy. USG jest mniej przydatne w ocenie wola zamostkowego, śródpiersiowego oraz odszczepów tarczycy.

Tu wykorzystywane są inne metody wizualizacji. USG wykrywa zmiany, które nie są dostępne w badaniu palpacyjnym oraz nie uwidaczniają się na obrazie scyntygraficznym. Umożliwia ocenę morfologii zmian guzowatych, a tym samym różnicowanie ich charakteru. Jeśli chodzi o zmiany torbielowate to czułość metody jest bliska 100%, czyli niemal we wszystkich przypadkach torbieli można postawić prawidłowe rozpoznanie. 

Kiedy zmiany tarczycy są złośliwe?

Nie można jednoznacznie stwierdzić czy dana zmiana w obrazie USG jest złośliwa. Można natomiast wykazać elementy, które sugerują złośliwy proces nowotworowy.

Polecamy: Guzek tarczycy - czy to może być rak?

Jedną z cech jest hipoechogeniczność zmiany w stosunku do otaczającego miąższu tarczycy. Oznacza to, że na monitorze jest ona ciemniejsza niż otaczające tkanki. Około 2/3 zmian złośliwych ma taki charakter. 

Bardzo ważnym wskaźnikiem jest obecność mikrozwapnień, czyli zwapnień o średnicy mniejszej niż 2 mm. W 75% towarzyszą one rakom brodawkowatym i rdzeniastym. Większe zwapnienia występują często w zmianach łagodnych. 

Szczególną uwagę należy zwrócić na granice zmiany. Nieregularny ich zarys bywa znamieniem złośliwości. Najistotniejszym wskaźnikiem złośliwości jest obraz naciekania sąsiadujących z guzem struktur oraz uwidocznienie przerzutów w węzłach chłonnych. 

Ostateczne rozpoznanie można postawić na podstawie wyniku biopsji celowanej wykonanej pod kontrolą USG. Wstępnie wykonane badanie USG służy zatem do wytypowania zmian podejrzanych o proces złośliwy, które należy następnie zweryfikować za pomocą biopsji i oceny cytologicznej.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Czym są markery nowotworowe? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 18
dodano: 14:47 2016-01-27 przez: ~gość (94.254.*.*)
Witam, robiłam badanie tsh i nie wyszło źle ale cały czas czuje gul w gardle którego nie mogę przełknąć, mam też suchą skórę i zaparcia.czy powinnam zrobić usg?
dodano: 14:53 2015-12-17 przez: ~miki (109.241.*.*)
Witam mam do Państwa pytanie dwa lata temu stwierdzono u mnie niedoczynność tarczycy i guzka lito-płynowego o srednicy 1 cm robilam biopsje tego guzka i wyszlo w nim ze zmiana jest lagodna (koloidowa) po dwoch latach, koło tego guzka doszły jeszcze dwie zmiany hipo 4 i 7 mm miąższ tarczycy niejednorodny a tym większym guzku doszły mikrozwapnienia za tydzień mam biopsję tego większego guzka opis samego guzki brzmi zmiana izoechogeniczna lito-płynowa z mikrozwapnieniami, zamieszczono jeszcze info o wezłach 7mm prawdopodobnie odczynowe. Czy jest duże prawdopodobieństwo ze zmiana okaże się nowotworowa. Czy te mikrozwapnienia mogły powstać przy poprzedniej biopsji?
dodano: 02:41 2015-05-11 przez: ~Diagnoson (89.71.*.*)
Artykuł ciekawy, w prosty sposób wyjaśnia idee badania. Istotne jest to, że ok. 50% osób z chorą tarczycą nie ma świadomości, że jest chora. Z tego powodu postanowiliśmy zorganizować akcję wczesnego wykrywania chorób tarczycy w Gdańsku w Diagnosonie. Będzie można bezpłatnie wykonać USG tarczycy. Data akcji 25-26.05.2015, informacja i dane do rejestracji na stronie: http://www.diagnoson.pl/index.php/usg-tarczycy/
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter