Niedoczynność tarczycy – poradnik

Badania profilaktyczne w raku szyjki macicy/ fot. Fotolia fot. Fotolia
Niedoczynność tarczycy oznacza brak lub niedobór hormonów tarczycy. Ponieważ hormony tarczycy wpływają na prawie wszystkie narządy naszego organizmu, mamy do czynienia z bardzo licznymi objawami choroby. Jak rozpoznać, leczyć i żyć z niedoczynnością tarczycy?
Badania profilaktyczne w raku szyjki macicy/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Jak powstaje niedoczynność?

Przyczyn niedoczynności tarczycy jest co najmniej kilka. Nie zawsze winę za zaburzenia ponosi dysfunkcja samego gruczołu. Czasem w wyniku operacji przeprowadzanych w obrębie szyi tarczyca jest usuwana. Najczęściej jednak dochodzi do jej autoimmunologicznego zapalenia.  

Dowiedz się: Gdzie szukać przyczyn niedoczynności tarczycy?

Jod a tarczyca

Jod jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Polska jest niestety obszarem, na którym występuje mała ilość jodu. Co zrobić, aby uchronić się przed niedoborem tego ważnego składnika? Jakie produkty spożywcze są bogatym źródłem jodu?

Przeczytaj: Niedobór jodu – jak rozwiązać ten problem?

Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto spowodowana jest procesem autoimmunologicznym. Mam w niej do czynienia z atakiem przeciwciał na komórki własnej tarczycy. Jakie objawy towarzyszą chorobie Hashimoto? W jaki sposób ją leczyć?

Przeczytaj: Choroba Hashimoto – atak na własną tarczycę

Diagnoza – niedoczynność

O niedoczynności może świadczyć senność, trudności z obudzeniem się, problemy z koncentracją. O chorobie może również świadczyć powiększenie obwodu szyi. Jakie badania należy wykonać, aby  rozpoznać  niedoczynność?

Przeczytaj: Jak zdiagnozować niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność a ciąża

Przyczyną niedoczynności tarczycy w ciąży jest najczęściej choroba Hashimoto. Każda kobieta, która planuje ciążę, a choruje na niedoczynność tarczycy Lu występuje u niej ryzyko chorób tarczycy, powinna zostać szczególną opieką lekarską. Kiedy należy wykonać rutynową kontrolę tarczycy? Jakie mogą być powikłania niedoczynności tarczycy w ciąży.

Przeczytaj: Niedoczynność tarczycy w ciąży

Chora tarczyca a ćwiczenia

Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy odczuwają ciągłe zmęczenie i niewyspanie. Co najmniej 40 minut wysiłku fizycznego dziennie pozwoli poczuć się lepiej. Jakie korzyści z aktywności fizycznej mogą czerpać osoby chore na niedoczynność tarczycy?

Przeczytaj: Aktywność fizyczna w chorobach tarczycy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA