Choroba Hashimoto: czego nie wolno jeść i dlaczego? [DIETA]

Kobieta jedząca śniadanie fot. Adobe Stock
Choruję na Hashimoto i zależy mi na tym, aby ograniczyć dolegliwości i zapobiec dalszym powikłaniom. Jakich produktów nie powinnam jeść?
/ 02.11.2018 13:14
Kobieta jedząca śniadanie fot. Adobe Stock

Ogranicz substancje wolotwórcze

Osoby, które chorują na chorobę Hashimoto,  powinny wyeliminować z diety część pokarmów, które w swoim składzie zawierają substancje wolotwórcze. Mogą one przyczynić się do powiększania  tarczycy, jak również negatywnie wpływać na jej prace i funkcje wydzielnicze.

Do takich pokarmów należą kalafior, brokuły, brukselka, kapusta oraz wszelkie jej odmiany, kalarepa, rzodkiewka. Substancje wolotwórcze znajdują się w mniejszym stopniu również w szpinaku, orzeszkach ziemnych, gruszkach, batatach i pędach bambusa.

Produkty te zawierają glukozynolany, tiocyjaniany, izoytiocyjaniany oraz pochodne mocznika. Wymienione związki mogą hamować wychwyt jodu przez tarczycę oraz utrudniać wbudowywanie go w tyrozynę, tj. aminokwas niezbędny do jej prawidłowego funkcjonowania.

Negatywne oddziaływanie może przyczynić się do rozrostu tarczycy, czyli powstawania tzw. wola tarczycowego, oraz zaburzeń wydzielniczych tarczyc. Zaleca się więc ograniczenie tych produktów, szczególnie w postaci surowej. Gotowanie bez przykrycia pozwala znacznie zmniejszyć zawartość wolotwórczych substancji w wymienionych pokarmach.

Należy o tym pamiętać zwłaszcza w początkowym okresie choroby, kiedy poziom hormonów tarczycy nie jest jeszcze odpowiednio wyregulowany, a spożywanie wyżej wymienionych produktów dodatkowo może negatywnie wpłynąć na ich ilość.

Mam Hashimoto. Co mogę jeść?

Kiedy można znów jeść brokuły lub kalafiora?

Gdy zastosowane zostanie odpowiednie leczenie, polegające na indywidualnym dopasowaniu dawki leków pod kontrolą lekarza, a poziom hormonów tarczycy zostanie uregulowany, można stopniowo włączyć niewielkie ilości tych warzyw do codziennego jadłospisu. Można wtedy je jeść po ugotowaniu albo w postaci sfermentowanej.

Sporadyczne spożywanie ich w stanie surowym nie zaostrzy choroby autoimmunologicznej tarczycy.

Uważaj na soję!

Działanie wolotwórcze wykazuje także ziarno soi. Jej szkodliwy wpływ polega przede wszystkim na hamowaniu aktywności peroksydazy tarczycowej (TPO), która uczestniczy w produkcji hormonów tarczycy,  przez co jej spożycie może utrudniać chudnięcie. Hamuje ona również przyswajanie magnezu i żelaza, co może potęgować takie dolegliwości jak obniżony nastrój i ciągłe uczucie zmęczenia.

Dlatego nie zaleca się produktów sojowych osobom cierpiącym z powodu niedoczynności tarczycy.  W takich sytuacjach konieczne jest przestrzeganie pacjentów, którzy unikają jedzenia mięsa, wegan oraz wegetarian, że zarówno ziarno soi, jak i jej przetwory mogą powodować rozwój wola.

Sprawdź, czy masz chorobę Hashimoto!

Autor: Małgorzata Waleriańczyk, specjalista z zakresu żywienia z warszawskiej Poradni Dietetycznej SetPoint.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA