Po czym poznać chorą tarczycę?

Choroby tarczycy cechują się dużą różnorodnością, na pozór niezwiązanych ze sobą objawów. Jakie symptomy mogą skłaniać nas do podejrzeń, że mamy problem z tarczycą? Które sugerują niedoczynność, a które nadczynność tarczycy?
/ 03.02.2016 13:05

„Coś” na szyi

Powiększona tarczyca może powodować uczucie dyskomfortu, bólu szyi, wrażenie uwierania przez kołnierzyk, dławienia w gardle, kłopoty przy połykaniu i oddychaniu. Możemy sami zauważyć w lustrze, że tarczyca jest większa niż wcześniej lub pojawił się guzek.

Niepokojący wytrzeszcz

Charakterystyczny wytrzeszcz występuje w nadczynności tarczycy, szczególnie wyraźnie w chorobie Gravesa-Basedowa. Mogą mu towarzyszyć obrzęki powiek, utrudnienie w ich zamykaniu oraz zaburzenia widzenia.

Nerwy…

Zwiększona drażliwość, nadpobudliwość, gonitwa myśli oraz niemożność skupienia uwagi występują w nadczynności tarczycy. Narastające spowolnienie myślenia oraz mowy, osłabienie pamięci, a także tendencja do depresji mogą być spowodowane niedoborem jej hormonów.

Ciepło albo zimno

W chorobach tarczycy zmienia się tolerancja temperatury otoczenia. Niedoczynność zwiększa wrażliwość na chłód, natomiast nadczynność powoduje nietolerancję gorąca.

Skóra teściowej, skóra kochanki

Niedoczynność tarczycy powoduje suchość i szorstkość skóry, zwłaszcza na kolanach i łokciach. Skóra jest blada i zimna, zmniejsza się jej potliwość, może pojawić się obrzęk tkanki podskórnej. Występuje tendencja do wypadania włosów i łamliwość paznokci.

Odmiennie wygląda skóra w nadczynności tarczycy: jest ciepła, wilgotna, różowa, aksamitna w dotyku. Hipertyreoza sprzyja też zwiększonej potliwości.

Polecamy: Jak objawia się nadczynność tarczycy?

Co pokazuje waga?

Gdy hormony tarczycy są produkowane w nadmiarze nasza masa ciała zazwyczaj się zmniejsza, pomimo zwiększonego apetytu. Zwolniony metabolizm w niedoczynności tarczycy, nawet przy zmniejszeniu ilości przyjmowanego pokarmu, zazwyczaj prowadzi do tycia.

Polecamy: Jakie objawy może wywoływać chora tarczyca?

Kłopoty sercowe

Przyspieszona czynność serca, często z uczuciem kołatania może być związana z nadczynnością tarczycy. Natomiast w niedoczynności tarczycy czynność serca jest zwolniona. W obu patologiach tarczycy może wystąpić nadciśnienie tętnicze.

Za często, za rzadko

Choroby tarczycy powodują zmianę rytmu wypróżnień. Przyspieszenie perystaltyki w nadczynności powoduje częstsze oddawanie stolca, zwykle kilka razy na dobę. W niedoczynności występuje skłonność do zaparć, nawet kilkunastodniowych.

Problemy kobiece i męskie

Zaburzenia czynności tarczycy mogą powodować także zaburzenia miesiączkowania. W przypadku niedoczynności cykle są nieregularne a krwawienia przedłużają się. Przy nadczynności tarczycy miesiączki są rzadkie i skąpe. U mężczyzn nieraz pojawiają się zaburzenia potencji i spadek libido.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA