Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Tarczyca a problemy ze skórą

Skóra jest największym organem ludzkiego organizmu. Oprócz wielu ważnych zadań spełnia również funkcję estetyczną. Niestety niektóre choroby prowadzą do nieprzyjemnych i nieestetycznych zmian w obrębie skóry. Należą do nich m.in. choroby tarczycy.

Co się dzieje ze skórą, własami i paznokciami, gdy chorujemy na niedoczynność lub nadczynność tarczycy?

Co się dzieje ze skórą, własami i paznokciami, gdy chorujemy na niedoczynność lub nadczynność tarczycy?

Pamiętaj, że lecząc w odpowiedni sposób chorobę podstawową zyska na tym również twoja skóra.

Nadczynność tarczycy a skóra

W przypadku nadczynności tarczycy skóra również odpowiada na wzmożony metabolizm i przystosowuje się do niego. Staje się ciepła i dodatkowo jest bardzo gładka. W związku ze wzmożoną pracą gruczołów potowych, skóra staje się wilgotna.

Na skórze twarzy osób z nadczynnością często pojawiają się różowe rumieńce. Dojść może również do nadmiernej pigmentacji, czyli zbrązowienia się skóry.

Paznokcie rosną bardzo szybko, są grube i sztywne. Włosy natomiast stają się cienkie i delikatne.

Dochodzi również do pojawienia się nieprzyjemnych objawów, czyli do świądu oraz występującej okresowo pokrzywki.

Przeczytaj: Co ma wspólnego nadczynność tarczycy z migotaniem przedsionków?

Niedoczynność tarczycy a skóra

W przypadku niedoczynności tarczycy skóra dostosowuje się do spowolnionego metabolizmu. Staje się zimna, blada oraz sucha. Przybiera odcień żółtawy.

Włosy stają się rzadkie i bardzo łatwo się łamią.  Podczas czesania można pozbyć się znacznej części fryzury, ponieważ włosy wychodzą garściami. Paznokcie rosną bardzo wolno i łatwo się łamią.

Poważnym powikłaniem niedoczynności tarczycy jest obrzęk tkanki łącznej, który sprawia, że spuchnięte są powieki i ręce. Wystąpić mogą również pęknięcia skóry, które wymagają leczenia pod kontrolą lekarską. Należy uważać na rany i zadrapania, ponieważ w tym przypadku będą się ona bardzo trudno goić.

Przeczytaj: Jak zdiagnozować niedoczynność tarczycy?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

HIT 2016! Perfekcyjne nailfie

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter